Sprawdzone sposoby na dobre zdjęcia z podróży
Sprawdzone sposoby na dobre zdjęcia z podróży

Sprawdzone sposoby na dobre zdjęcia z podróży

24września2017

Dobre zdjęcia to najlepsza pamiątka z podróży, której nie zastąpią magnesy czy kubki z najbardziej odległych zakątków świata.

Choć zdjęcia są świetną pamiątką z wakacji, nie każdy wie, jak robić je prawidłowo. Warto nauczyć się kilku sztuczek, dzięki którym nasze fotografie będą nie tylko efektowne, ale z powodzeniem będą mogły wziąć udział w niejednym konkursie fotograficznym.

Fotografie zamykają w sobie nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim emocje – przypominają o tym doświadczeni fotografowie, m.in. organizatorzy konkursów fotograficznych (https://www.szerokikadr.pl/konkurs) na portalu Szeroki Kadr. Podpowiadamy, jak robić zdjęcia, by wspomnienia były jeszcze bardziej efektowne.

Właściwy człowiek we właściwym miejscu

Asia i Maciek – autorzy bloga Onedaystop, twierdzą, że dobre zdjęcie to połączenie bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie. To również planowanie, umiejętność wykorzystania sprzętu, pomysłu, cierpliwości, a czasem też ogromne szczęście. Według nich nad wszystkim, poza szczęściem oczywiście, można zapanować. Podróżujący amatorzy fotografii powinni więc mieć oczy i uszy szeroko otwarte, by nie przegapić chwili, w której uda im się zrobić zdjęcie, jakiego nie powstydzi się niejeden laureat konkursu fotograficznego.

Czysty obiektyw i matryca to podstawa

Podróżnicy i autorzy wspomnianego bloga przypominają, że przyczyną wielu nieudanych zdjęć są... zabrudzenia na obiektywie i matryce, które są widoczne również na fotografiach. Obowiązkowym wyposażeniem każdego sympatyka fotografii, zarówno profesjonalisty, jak i amatora, musi być chusteczka z mikrofibry, jaka pomoże usunąć zanieczyszczenia z obiektywu. Nieco bardziej kłopotliwe jest utrzymanie matrycy w czystości. Jeśli zauważymy zabrudzenia, spróbujmy je zdmuchnąć. Możemy też potraktować je sprężonym powietrzem lub pędzelkiem. Pamiętajmy jednak, że jeśli na matrycy pojawią się plamki lub zaschnięte krople, trzeba oddać aparat do serwisu. Profesjonaliści usuną zabrudzenia bez szkody dla sprzętu.

Kadrowanie w małym palcu

Kadrowanie to jeden z najważniejszych składników dobrych zdjęć. Wie o tym doskonale Michał Chrzanowski – autor poradnika Adobe Lightroom w małym palcu – kadrowanie na 7 sposobów. Choć fotograf koncentruje się głównie na obróbce zdjęć po ich zrobieniu, czyli w domu, przy użyciu wyspecjalizowanych programów, podpowiada, jak prawidłowo dzielić kadry w czasie fotografowania. Mówią o tym też redaktorzy strony fly4free.pl, która zawiera wiele cennych porad dla podróżników. Autorzy artykułu Oto dwanaście sposobów na udane zdjęcia z podróży. Nawet robione komórką zwracają uwagę na to, by unikać centralnego ustawiania postaci na fotografii. Zalecają, by podzielić kadr na trzy równe części i sfotografować osobę stojącą w jednej z części brzegowych. Taki zabieg pomoże uniknąć nudy i szablonowości oraz pozwoli na ciekawsze zaprezentowanie zabytku widocznego w tle.

Koniec z lampą błyskową

Polecane wideo

Wojtek Wowra – autor wspomnianej publikacji na fly4free.pl wspomina też o lampie błyskowej. Według niego nawet najlepsze reporterskie lampy błyskowe mają najwyżej kilkanaście metrów zasięgów. Te wbudowane w telefony wypadają jeszcze gorzej. Wszystko to sprawia, że nocne robienie zdjęć z fleszem nie jest najlepszym pomysłem. Światło nie ma bowiem szans na dotarcie celu, odbicie się od niego i powrócenie do matrycy aparatu. Efektem używania lampy są rozmazane, nienaturalne fotografie, których nie da się poprawić za pomocą programów graficznych. Dobrym pomysłem jest natomiast wykorzystywanie statywu, dzięki któremu aparat będzie stabilny, co z kolei wpłynie na ostrość zdjęcia. Sprawdzi się również wykorzystywanie alternatywnych źródeł światła. Należą di nich, np. witryny sklepowe, latarnie, neony, billboardy czy nawet latarki.

Postaw na naturalność

Wszyscy fotografowie są zgodni co do jednego: nadmierne pozowanie nie jest najlepszym sposobem na dobre zdjęcia z podróży. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na naturalność i fotografowanie chwili. Warto więc jak najwięcej się uśmiechać, rozglądać się uważnie i postawić na intuicję. To ona pozwoli na uchwycenie szczególnej pozy i wesołego momentu. Pozowanie może natomiast przyczynić się do fotograficznej klęski.

Światło słoneczne - przyjaciel czy wróg?

Łukasz Kasperczyk z Szerokiego Kadra podkreśla rolę światła słonecznego w fotografii. Według niego może ono znacznie poprawić charakter zdjęcia, ale może też stać się przyczyną prawdziwej fotograficznej klęski. Autor przywołuje setki zdjęć, głównie tych z podróży, na których mamy skwaszone miny, ponieważ oślepiają nas promienie słoneczne. Sposób na uniknięcie wykrzywionych twarzy jest banalnie prosty. Wystarczy zrobić krok do tyłu czy w bok, by usunąć się z bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Profesjonalni fotografie zauważają, że robienie dobrych zdjęć wymaga wiedzy, jednak równie ważna jest intuicja i naturalność. Wiele osób zapomina o tym i zbyt mocno koncentruje się na fotografowaniu, co często daje dość karykaturalne efekty. Oczywiście doskonalenie swoich umiejętności jest bardzo istotne, ale nie zapominajmy, że nawet zdjęcia robione telefonem komórkowym mają szansą na podium w konkursie fotograficznym.

Zobacz również

Skomentuj