Potrawy, których musisz spróbować będąc w Chorwacji!

Potrawy, których musisz spróbować będąc w Chorwacji!

04lipca2016

Wybierasz się do Chorwacji? W takim razie poznaj potrawy, których nie sposób nie skosztować podczas pobytu w tym malowniczym kraju.

Polecane wideo

Chorwacja to jeden z chętniej obieranych, wakacyjnych kierunków podróży. Nie ma w tym jednak nic dziwnego zważywszy na śródziemnomorski klimat, malownicze krajobrazy oraz liczne atrakcje przygotowywane przez tutejsze kurorty turystyczne. Niemniej jednak warto zauważyć, że wyprawa do Chorwacji to również okazja do posmakowania tutejszej kuchni. A jakich potraw koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu? Przedstawiamy listę przysmaków, które z powodzeniem można określić mianem flagowych potraw kuchni chorwackiej.

 

Ajvar

 

Korzeni ajvaru należy doszukiwać się w kuchni serbskiej. W praktyce jest to rodzaj pasty warzywnej, której bazę stanowi przede wszystkim bakłażan oraz czosnek. W dalszej kolejności dodawana jest natomiast słodka papryka, ocet oraz przyprawy; głównie sól, pieprz i chili. Będąc w chorwackiej restauracji – jeszcze przed złożeniem zamówienia – koniecznie upewnijmy się, czy aby na pewno serwowany ajvar jest wyrobem szefa kuchni, nie zaś produktem gotowym, kupionym w jednym z tutejszych sklepów. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z tradycyjną recepturą, ajvar powinien być przygotowywany z dodatkiem pieczonej papryki. Niestety, w produkcji masowej – głównie ze względów ekonomicznych – miejsce wspomnianej papryki zajęły pomidory oraz marchew, które zdecydowanie obniżają walory smakowe pasty. Warto dodać, że ajvar dostępny jest w dwóch odmianach; łagodnej, określanej mianem blagi, jak również ostrej, zwanej ljuti.

 

Burek

 

Wbrew pozorom burek nie jest potrawą kuchni chorwackiej, a tureckiej. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie w Chorwacji cieszy się niezwykle dużą popularnością i dostępny jest niemalże w każdym, przydrożnym barze serwującym potrawy w stylu fast –food.

A czym tak naprawdę jest burek? To typ placka składającego się z wielu warstw ciasta filo, które – w zależności od wariantu smakowego – nadziewane może być mięsem, pieczonymi warzywami, słonym serem, szpinakiem, ziemniakami czy nawet słodkim musem jabłkowym. Z reguły burek sprzedawany jest w postaci zawijanego trójkąta, ale spotkać można również wersje zbliżone kształtem do polskich gołąbków bądź też naleśników.

 

Fiš paprikaš

 

Myli się ten, kto sądzi, że kuchnia chorwacka ogranicza się wyłącznie do mięs. To również – a może właśnie przede wszystkim – ryby oraz owoce morza. A jeśli ryby to koniecznie fiš paprikaš, czyli niezwykle charakterystyczny, pikantny gulasz rybny stanowiący tradycyjną potrawę Północnej Chorwacji. Zgodnie z oryginalną recepturą, fiš paprikaš powinien być przyrządzany w garnku z brązu. Co jednak najistotniejsze to fakt, iż potrawy nie można mieszać; dopuszczalne jest jedynie potrząsanie garnkiem w celu lepszego połączenia się składników. W składzie oryginalnego fiš paprikaš znajdziemy co najmniej trzy gatunki ryb, w tym suma, szczupaka i karpia.

 

Rakija

 

Rakija – narodowy napój Chorwacji - to niezwykle mocny napój alkoholowy, którego zawartość wynosi od 40 do 50%. Niemniej jednak w przypadku rakii wytwarzanej przez mieszkańców kraju, wspomniana zawartość alkoholu może sięgać nawet 70%! Najbardziej popularna odmiana napoju to śliwowica, wytwarzana – jak sama nazwa wskazuje – ze śliwek, niemniej jednak do produkcji rakii wykorzystuje się także winogrona, figi, gruszki, jabłka, miód, zioła, orzechy, wiśnie czy nawet chlebek świętojański.

 

Chorwaci kochają rakiję głównie ze względu na jej smak oraz liczne właściwości zdrowotne. Jak się bowiem okazuje, rakija bywa postrzegana na zasadzie lekarstwa, wywierającego niezwykle pozytywny wpływ na pracę serca i nerek. Z uwagi na fakt, iż alkohol ten pobudza procesy trawienne, rakija bywa serwowana tuż przed posiłkiem.

 

Štrukli

 

Štrukli to rodzaj zawijanego ciastka z masą serową, podawanego w dwóch wersjach: na słodko i na słono. W zależności od regionu štrukli przygotowywane jest w nieco inny sposób; w Dalmacji ciastka te sprzedawane są głównie w wersji pieczonej, natomiast już w Zagrzebiu przysmak w początkowym etapie produkcji gotowany jest we wrzącej wodzie, a dopiero później trafia do piekarnika. W praktyce štrukli może z powodzeniem pełnić zarówno rolę śniadania, deseru, jak i dodatku do zup bądź też dań mięsnych.

 

Dania chorwackie to przede wszystkim różnorodność smaków i aromatów, pośród których każdy znajdzie przysłowiowe coś dla siebie. Po więcej informacji o smakach tej niezwykle zróżnicowanej sztuki kulinarnej zapraszamy na:

 

https://www.polskatimes.pl/budzet-domowy/a/chorwacja-ciekawostki-ktore-musisz-poznac-przed-wyjazdem,10076252/

 

Artykuł we współpracy z vivus.pl

 

Zobacz również

Skomentuj