10 największych atrakcji turystycznych na Krecie Kreta

10 największych atrakcji turystycznych na Krecie

23czerwca2016

Kreta to najchętniej odwiedzana grecka wyspa – nic dziwnego, bowiem mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do przyjezdnych, co nie przeszkadza im kultywować swoich tradycji. Na wyspie występuje przepiękna przyroda, charakteryzująca się licznymi gajami oliwnym, skalistymi wybrzeżami oraz rozległymi plażami, zaś klimat jest przeważnie gorący, dzięki czemu są tam idealne warunki do iście boskiego wypoczynku. Jeżeli jednak wciąż nie czujecie się przekonani, to warto zapozn

Polecane wideo

 

10 Park wodny w Limnoupolis


Warto oderwać się od plaż oraz miejskiego gwaru na rzecz nieco frywolnej zabawy. Doskonałym miejscem na tego rodzaju rozrywkę są parki wodne, których na Krecie jest bardzo wiele, jednak to właśnie ten, pod miastem Chania, jest wart szczególnej uwagi. Jest naprawdę wieki – zajmuje powierzchnię aż 15 akrów, na których znajduje się kilkanaście mniejszych i większych basenów otwartych. Korzystanie ze wszystkich atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych jak i do dzieci z pewnością zajmie co najmniej kilka godzin. Zjeżdżalnie, bary, miejsca do opalania, długie baseny, strefy do opalania – wszystko to znajdziemy właśnie tam!


9 Matala


Nie można wyjechać z Krety nie zobaczywszy Matali. Ta położona 75 km od Heraklionu miejscowość słynie z zapierających dech w piersiach plaż usytuowanych pośród białych klifów. W latach 60-tych i 70-tych była ulubionym miejscem hippisów, dlatego warto odwiedzić to miejsce, aby sprawdzić co przyciągało tak bardzo tych miłośników niezobowiązującej zabawy, wśród których byli m.in.: Cat Stevens czy Bob Dylan. Będąc tam, z pewnością warto rozejrzeć się po skalnych jaskiniach, które dzisiaj są nieustannie badane i eksplorowane przez archeologów. Jeżeli chcemy pozwiedzać te miejsca w spokoju, warto przyjechać tam po południu, kiedy nie ma już tak dużych tłumów.

 

8 Rethimnon


Rethimnon to prawie 30-tysięczne miasto znajdujące się pomiędzy Heraklionem a Chanią. Tym, co je wyróżnia, są weneckie gotycko-renesansowe pałace o zdobionych portalach z pięknymi detalami aż proszącymi się o uwiecznienie. Przechadzając się miastem, można także natrafić na meczety, katedry oraz twierdzę. Obecnie, miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie oraz ważnym ośrodkiem akademickim, ponieważ znajdują się tam aż trzy szkoły wyższe, które w okresie zajęć przyciągają aż 8 tysięcy studentów.

 

7 Ruiny starożytnego portu Falasarna

 

Port Falasarna jaki dzisiaj możemy podziwiać to efekt zanurzenia się tejże części wyspy, co wydarzyło się w 68 r. p.n.e. Dzisiaj, port prezentuje się jako pozostałości czterech portowych wież obronnych, znajdujących się w odległości 100m od brzegu. Teren Falasarny to przede wszystkim wykopaliska, ruiny otoczone przez bajeczne wyżyny, rzucające nieco cienia późnymi popołudniami. Gdy już poczujemy, że zwiedziliśmy wszystko co nas interesowało, warto wybrać się na plażę, które jak na Kretę są niezwykle szerokie, dzięki czemu z pewnością znajdziemy na nich miejsce, gdzie chcielibyśmy wypocząć i popływać.


6 Pałac minojski w Zakros

Kàto Zákros to czwarty co do wielkości pałac minojski na Krecie a jednocześnie ten wybudowany najpóźniej. W starożytności był jednym z czterech centrów administracyjnych kultury minojskiej, co sprawiło, że jego położenie wraz z portem uczyniło go głównym ośrodkiem handlu ze wschodem. Sam pałac umieszczony jest nieco na uboczy Krety, co powoduje, że jest rzadziej odwiedzany przez turystów, dzięki czemu jeżeli mamy ochotę na spokojne zwiedzanie, z dala od gwarnych turystów - Kàto Zákros wydaje się być idealnym wyborem.

 

5 Plaże (Elafonisi, Vai, Triopetra)


Plaże są istnymi perełkami – czyste, w większości wyposażone w parasolki, leżaki, prysznice, przebieralnie, dzięki czemu można na nich wypoczywać aktywnie lub po prostu beztrosko leniuchować. Plaże Elafonisi jednogłośnie są określane jako jedne z najpiękniejszych na całej wyspie – prawdopodobnie przez drobny, różowy piasek. Plaże w Vai są warte uwagi ponieważ to jedne z niewielu, gdzie można natrafić na palmy, które rzekomo zasadzili tutaj piraci. Jeżeli mamy ochotę na odmianę, warto wybrać się na plażę Triopetra, która zbudowana jest przede wszystkim z kamieni wystających z morza, jednak to właśnie tutaj można znaleźć chwilę spokoju od wszechobecnych turystów, co czasem może okazać się nieprzecenionym komfortem.

 


4 Jezioro Kournas


Jezioro Kournas jest jedynym naturalnym zbiornikiem słodkowodnym na całej wyspie. Otoczone jest ono Górami Białymi, niedaleko od miejscowości Georgioupoli, co sprawia że jego krajobrazy przypominają alpejskie niziny.

Jezioro oraz jego okolice są bogate w różnego rodzaju faunę: żółwie, węże, pojące się kozy, gęsi, kraby, dlatego też warto skorzystać ze specjalnie wydzielonych plaż, gdzie będziemy mogli wynająć leżaki, rower wodny lub łódkę, aby przepłynąć się tym głębokim na 45 metrów akwenem. Kiedy nam się znudzi, zawsze możemy udać się do pobliskiej tawerny bądź zajazdu aby ugasić pragnienie lub zaspokoić apetyt.

 

3 Wąwozy


Jako, że znaczna część Krety jest górzysta, panują tam warunki idealne do powstawania wąwozów, z których wiele to narodowe parki. Warto wybrać się tam na aktywny wypoczynek, aby nieco odetchnąć od zgiełku i popodziwiać te istne cudy natury. Jest w czym wybierać, bowiem można odwiedzić: Park Narodowy Samaria Gorge, gdzie znajduje się najdłuższy w Europie suchy wąwóz, bądź znajdujący się w zachodniej części wąwóz Agia Irini, po którym łatwo jest nawigować. Warto także wybrać się do Topolia, gdzie znajduje się także zaskakująco duża jaskinia Agia Sofia, która odbija promienie słoneczne. A to zaledwie ułamek tego co Kreta ma do zaoferowania w temacie wąwozów, bowiem warto także wybrać się do Aradeny, Imbros i Kotsifos, aby przekonać się jak mogą wyglądać prawdziwe cudy natury.

 

2 Heraklion


Heraklion to obowiązkowy punkt podczas wycieczki na Kretę, i to z co najmniej kilku powodów. To właśnie tam najbardziej widoczny jest trend ścierania się wielu kultur, dzięki czemu miasto po dzień dzisiejszy uznawane jest za tak fascynujące. Na każdym kroku, można natrafić tam na fontanny, fortece, muzea czy zabytkowe bramy, dzięki czemu z pewnością każdy odkryje w mieście coś specjalnie dla siebie. Będąc w Heraklionie warto odwiedzić Pałac Minojski – imponującą, masywną budowlę wybudowaną na wzniesieniu Kefala, tuż obok rzeki Kairatos. Pałac, przez wielu nazywany labiryntem jest rajem dla miłośników historii, ponieważ uosabia w sobie istotę kolebki europejskiej kultury a przy tym uznawany jest także za pierwszą i najstarszą minojską budowlę. Sam pałac, do zaoferowania ma tak wiele jak: freski, kolumny, ceramiczne figurki oraz tabliczki, dzięki czemu nikt nie będzie się nudził podczas jego zwiedzania.

 


1 Zatoka Balos i wyspa Gramvousa

Przed odwiedzeniem malowniczej wysepki Gramvousa, zwanej także wyspą Piratów, najpierw należy skierować się do zatoki Balos, która przez wielki była bazą korsarzy. Nie bez powodu, bowiem jest to iście rajski zakątek, gdzie warto podczas dłuższego postoju skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Po takim odpoczynku, ruszymy na małą wysepkę, najbardziej wysuniętą na zachód od krańca Krety. Wysepka jest nieco górzysta, jednak warto wspiąć się jej zboczami, aby zwiedzić ruiny XVI-wiecznej twierdzy weneckiej zbudowanej w obawie przed turecką ekspansją. Poza tym, iż sama zabudowa jest bardzo charakterystyczna i warta uwagi, rozciąga się stąd też bardzo ładny widok na zatoczkę.

 

Artykuł sponsorowany

 

Zobacz również

Skomentuj