Z widokiem na Ochrydę Dzielnicę na wzgórzu zasiedlili chrześcijanie, niżej mieszkali muzułmanie. Ci pierwsi musieli się tłoczyć na niewielkiej przestrzeni, więc domy budowali ciasno – jeden obok drugiego, a czasami także ponad ulicami (fot. Agnieszka Rodowicz)
Sprawdzone przez nas

Z widokiem na Ochrydę

30października2015

Macedonia staje się coraz bardziej popularnym celem wakacyjnych wyjazdów. Czy tam jest drogo? Ile kosztują noclegi? Oto garść przydatnych informacji.

Ale na początek tekst o wakacjach w Macedonii.

 

Do Ochrydy można się dostać autobusem ze Skopje, stolicy Macedonii. Jest kilkanaście kursów dziennie; podróż trwa 3-4 godziny, bilet w obie strony kosztuje ok. 630 denarów macedońskich (MKD)/ok. 40 zł, www.balkanviator.com.

W zorganizowaniu pobytu oraz wycieczek w okolicach Ochrydy pomocne będzie biuro podróży Free Pass Ohrid, www.freepassohrid.mk.

Robinson Sunset House to kamienny dom położony na wzgórzu 8 km od Ochrydy. Wygodne pokoje z lodówkami; taras, mały basen. Możliwość wypożyczenia niewielkiej łodzi, kajaków, deski windsurfingowej, rowerów. Pokój dwuosobowy od 1500 MKD/ok. 100 zł. www.ohridhotel.org


Villa Čun, Kosta Abras 4. Pensjonat mieszczący się na nabrzeżu, na skraju Starego Miasta w Ochrydzie. Komfortowe pokoje, niektóre z widokiem na port. Na miejscu działa też restauracja z daniami kuchni lokalnej. Dwójki ze śniadaniem od 2400 MKD/ok. 170 zł.

Letna Bavča Kaneo, Kočo Racin 43, Ochryda. Restauracja nad samym brzegiem jeziora ze znakomitymi specjałami kuchni macedońskiej. Tarator, czyli chłodnik z ogórków i orzechów 100 MKD/ok. 7 zł; tzw. talerz macedoński dla 2 os. (ser owczy i grillowane warzywa z pindżurem – łagodnym sosem z pieczonej papryki) za 550 MKD/ok. 37; zupa rybna 120 MKD/ok. 8 zł czy ochrydzki pstrąg smażony 1200 MKD za kg/ok. 80 zł.

 

Polecane wideo

W Starej Czarszii oraz na Starym Mieście można kupić wiele ciekawych pamiątek, na przykład ochrydzkie perły robione z łusek endemicznych rybek plasica. Sposób ich wytwarzania jest okryty tajemnicą przekazywaną przez rzemieślników z pokolenia na pokolenie. Najlepiej kupować je w sklepie rodziny Talev (www.ohridskibiser.com.mk) lub w salonie rodziny Filev (www.ohridpearl.com).

 

Klasycznymi upominkami z regionu są też misterne, koronkowe wyroby ze srebra, ikony, przedmioty z miedzi i ręcznie czerpany papier.

WARTO ZOBACZYĆ
W samej Ochrydzie trzeba wspiąć się na szczyt klifu, by obejrzeć kościół świętego Jana Teologa (czyli Jana Ewangelisty) w Kaneo (tak nazywała się dawna rybacka osada w tym miejscu). Datowana na schyłek XIII bądź początek XIV stulecia świątynia z czerwonej cegły oraz widok, jaki rozpościera się stąd na Jezioro Ochrydzkie należą do najczęściej fotografowanych motywów w Macedonii.

 

Wyżej na wzgórzu znajduje się niedawno odbudowany i na nowo poświęcony kościół świętego Pantelejmona, wzniesiony przez Klemensa Ochrydzkiego w zaraniu X wieku, a zburzony przez Turków. Wspinając się ścieżką przez las, dochodzi się do zrekonstruowanej twierdzy cara Samuela. Nieopodal są ruiny antycznego teatru. Stąd niedaleko też do cerkwi świętego Klemensa (dawniej znanej jako cerkiew Matki Boskiej Przepięknej) z końca XIII wieku. We wnętrzu świątyni znajdują się przepiękne bizantyjskie freski.

Zobacz również

Skomentuj