Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

01października2017

Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

Polska jest bardzo pięknym krajem: od Bałtyku, przez Mazury i Śląsk, a na Tatrach skończywszy. Chociaż podstawą jest wizyta w Warszawie, Krakowie, Zakopanem czy Gdańsku, nie należy ograniczać się tylko do tych miast. Sprawdź, gdzie jeszcze warto się wybrać (kolejność przypadkowa).

1. Malbork

Malbork jest miastem, które nieodłącznie wiąże się z historią Polski. Malowniczo położone nad rzeką Nogat – pomiędzy Tczewem i Elblągiem, przyciąga wielu turystów. To właśnie tutaj znajduje się Zamek Krzyżacki, który uważany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów obronnej budowli gotyckiej.

Będąc w Malborku, warto także odwiedzić Dino Park, skorzystać z parku linowego oraz odbyć rejs statkiem, np. do Białej Góry.

2. Zamość

Zamość jest miastem, które określa się mianem "perły renesansu". Położone na wschodnich krańcach Polski, ok. 90 km od Lublina, zachwyca swoją architekturą.

Stare Miasto zostało zbudowane zgodnie z włoskimi wzorami miasta idealnego. Jako że Zamość nie został zniszczony podczas II wojny światowej, zachował się pierwotny plan zabudowy, wiele budowli oraz fortyfikacje.

Będąc w Zamościu, warto odwiedzić Ratusz będący jednym z najważniejszych symboli miasta. Wśród atrakcyjnych turystycznie obiektów należy wymienić także synagogę, kamienice, Muzeum Zamojskie, mykwę, bastion. Młodszych turystów z pewnością ucieszy wizyta w ZOO.

3. Toruń

Toruń jest miastem założonym przez Zakon Krzyżacki z zachowanym średniowiecznym zespołem miejskim nawiązującym do architektury gotyckiej.

Będąc w tym mieście, warto udać się na rynek. To właśnie tam znajduje się Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, Muzeum Piernika. Ciekawe eksponaty czekają także w Muzeum Historyczno-Wojskowym czy Muzeum Uniwersyteckim. Warto także zarezerwować czas na wizytę w Planetarium.

4. Ujazd

Ujazd to niewielka wieś położona na południowo-wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, około 15 km na północny-zachód od Opatowa. Stanowi punkt początkowy zielonego szlaku rowerowego, który prowadzi do Sandomierza oraz niebieski szlak rowerowy do Opatowa.

Ujazd nie słynie jednak ze szlaków turystycznych, a Pałacu Krzyżtopór (a dokładniej pozostałych po nim murów) zbudowanego w latach 1627-1644. Ciekawostką jest fakt, że do czasu wybudowania Wersalu był to największy pałac w Europie.

5. Tykocin

Tykocin to miasto w woj. podlaskim. Wyróżnia się malowniczym położeniem – w Kotlinie Biebrzańskiej, nad Narwią. Często określane jako "perła baroku" z uwagi na architekturę. Jako że wojny nie zniszczyły tego miasta, można do dziś podziwiać barokową synagogę, stare kamienice, szlacheckie dworki, a nawet drewniane chałupy.

Będąc w tym mieście, warto dotrzeć na Duży Rynek, do zespołu klasztornego bernardynów czy zespołu klasztornego misjonarzy. Ciekawym obiektem są ponadto ruiny zamku króla Zygmunta Augusta II.

Polecane wideo

6. Łódź

Łódź jest dużym miastem, które – choć kojarzy się z przemysłem – stanowi obecnie ważne centrum kulturalne. To właśnie tutaj znajduje się słynna ulica Piotrkowska – ulica, która przez wielu uznawana jest za najładniejszą w kraju.

Łódź, z uwagi na swój przemysłowy charakter, urzeka wyjątkową architekturą starych fabryk. Warto jednak przyjechać tutaj dla Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Zoologicznego czy Muzeum Sztuki, w którym znajduje się bogata unikatowa kolekcja sztuki nowoczesnej.

7. Wolin

Wolin jest przybrzeżną wyspą należącą do powiatu kamieńskiego. To właśnie tutaj znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe ciągnące się przez 15 km. Sporą atrakcją jest klif Gosań, który niemal pionową ścianą opada na kamienistą plażę. Stanowi on doskonały punkt widokowy na Zatokę Pomorską, Świnoujście oraz Międzyzdroje.

Planujesz dłuższą podróż? Zarezerwuj nocleg

Na zwiedzanie wielu polskich miast warto zarezerwować więcej niż jeden dzień, co wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego noclegu. Dlatego część osób ogranicza się wyłącznie do jednodniowych wypadów, by zaoszczędzić.

Nie musisz jednak rezygnować z kilkudniowego zwiedzania – wystarczy, że skorzystasz z kuponów promocyjnych dostępnych w serwisie AleRabat.com. Pobierając kod rabatowy, możesz zabookować miejsce noclegowe w wybranych hotelach, pensjonatach i ośrodkach wczasowych nawet z kilkudziesięcioprocentową zniżką. Dzięki temu podróżowanie stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Od jakiego miasta zaczniesz odkrywanie ciekawych zakątków Polski?

 

 

 

Zobacz również

Skomentuj