Pamiątki z wakacji: podaruj bliskim coś niezwykłego
Pamiątki z wakacji: podaruj bliskim coś niezwykłego

Pamiątki z wakacji: podaruj bliskim coś niezwykłego

28listopada2016

Wakacje niemal zawsze trwają zbyt krótko, a z odwiedzanych podczas urlopu miejsc często nie chce się nam wyjeżdżać. By utrwalić choć cząstkę pięknych wspomnień, dbamy o zdobycie pamiątek: zdjęć, lokalnych wyrobów czy choćby magnesów na lodówkę.

Indyjskie chusty, egzotyczna biżuteria, barwne pocztówki czy przypinki do torby - kupione podczas podróży drobiazgi mają przypominać nam o miłych chwilach, często stają się też elementami naszych kolekcji). Są okazją do popisania się przed znajomymi i świetnym prezentem dla bliskich. Co warto kupić podczas wakacyjnego wyjazdu, aby uniknąć najbardziej kiczowatych pamiątek?

 

Zdjęcia w niezwykłej oprawie

 

Robienie zdjęć jest nieodłączną atrakcją wakacyjnych wyjazdów. Utrwalamy na nich najpiękniejsze momenty, fotografujemy zabytki i piękne krajobrazy, dbamy o to, by jak najlepiej uwiecznić samych siebie na tle niecodziennej scenerii. Pokazujemy potem fotki znajomym, dzielimy się nimi z rodziną, chowamy też do szuflady, aby móc powrócić do miłych wspomnień po latach. Chociaż większość takich pamiątek przechowujemy na twardych dyskach bądź portalach społecznościowych – jednak jeśli ostatnio wybraliśmy się w jakąś szczególną podróż, warto zdjęcia wywołać. Zamiast zwykłego albumu, możemy stworzyć taką fotoksiążkę, czyli swoisty album w formie książki, z ciekawie ułożonymi fotografiami. Niektóre firmy, takie jak CEWE, oferują możliwość samodzielnego jej zaprojektowania – z zastosowaniem szalonych pomysłów kompozycyjnych, specjalnego układu zdjęć w różnych rozmiarach. Fotografie można wzbogacić opisami na temat tego, gdzie i w jakich okolicznościach zostały zrobione. Taka fotoksiążka prezentuje się jak profesjonalny projekt graficzny i może być nie tylko pamiątką dla nas, ale też wspaniałym prezentem, na przykład dla rodziców.

 

Lokalne przysmaki

 

Włoska kawa, szwedzka czekolada, toruński piernik, oscypek z Zakopanego – te przysmaki możemy dostać jedynie w określonych miejscach, są one też znakami rozpoznawczymi, wizytówkami danego miasta czy państwa. Nawet jeśli nie przetrwają długo, będą stanowić świetny upominek dla bliskich, a nam samym pozwolą jeszcze przez jakiś czas po podróży cieszyć się wyjątkowym smakiem kojarzonym z poznanym miastem.. Łakocie będą również prezentem uniwersalnym – o ile czasem trudno nam przewidzieć, kogo ucieszy figurka przedstawiająca Koloseum, a kogo francuska przypinka, o tyle dobra, zagraniczna czekolada, wino, przyprawy, kawa albo herbata powinna zadowolić osoby mające nawet najbardziej wyrafinowane gusty.

 

W widocznym miejscu…

Polecane wideo

 

Modne są także drobiazgi, które umieścimy w jakimś widocznym miejscu mieszkania. Sztandarowym przykładem będą tu magnesy. Przyczepione do drzwi lodówki, pochodzące z różnych miejsc świata, tworzą interesującą mapę naszych podróży. Jednocześnie są pożyteczne, gdyż przyczepiamy do nich karteczki z listą zakupów czy rachunki, aby o nich nie zapomnieć. W podobny sposób możemy wykorzystać kalendarz, przypinkę na torbę, ewentualnie pocztówkę bądź figurkę przedstawiającą jakiś zabytek czy bohatera lokalnej legendy.

 

Wyroby lokalne

 

Lokalne wyroby to nie tylko jedzenie, ale też kojarzone z danym obszarem ubrania, charakterystyczne wyroby jubilerskie oraz niezwykłe przedmioty. I tak na przykład pamiątką znad morza mogą być kolczyki z bursztynem albo same bursztyny przeznaczone na nalewkę. Turyści przebywający w Chinach i poszukujący eleganckiego upominku dla bliskich mogą wybrać wyrób z chińskiej porcelany (choć trudno go będzie przewieźć), w Indiach warto poszukać charakterystycznych chust czy ozdób, a modna bluzka z Włoch czy Paryża będzie ozdobą każdej szafy.

 

Oczywiście wybór pamiątek pozostaje kwestią indywidualną – trzeba jednak zastanowić się dobrze nad tym, czego tak naprawdę szukamy, aby zdobyte przez nas rzeczy nie trafiły po kilku tygodniach na śmietnik, a podarunki ofiarowane bliskim nie stały się dla nich źródłem rozczarowania.

Zobacz również

Skomentuj