Telefon komórkowy w podróży, czyli jakie aplikacje przydają się na wyjeździe
Telefon komórkowy w podróży, czyli jakie aplikacje przydają się na wyjeździe

Telefon komórkowy w podróży, czyli jakie aplikacje przydają się na wyjeździe

25września2017

Telefony komórkowe mają dzisiaj mnóstwo zastosowań. Dzięki rozwiniętej technologii nie służą już tylko do rozmawiania i wysyłania wiadomości SMS.

. Za ich pośrednictwem sprawdzamy pogodę, planujemy podróż, rezerwujemy hotel, a nawet dokonujemy płatności. Warto więc mieć pod ręką naładowany telefon, aby był ciągle w gotowości.

Świat nowych technologii jest niezwykle pomocny w niemal każdej sferze życia. Nic dziwnego więc, że nie możemy się obejść bez telefonów komórkowych nawet w podróży. Wprawdzie istnieje przekonanie, że prawdziwy wypoczynek jest wtedy, kiedy odrywamy się od smartfona, wyłączamy internet i samo urządzenie, aby odciąć się od zewnętrznych bodźców, ale warto podejść do tematu praktycznie i korzystać z telefonu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Szczególnie że telefony komórkowe mają mnóstwo ciekawych funkcji, nie wspominając, że możemy zainstalować na nich wiele przydatnych aplikacji.

Po co nam telefon komórkowy w podróży?

Na początek jednak warto poznać podstawowe zastosowania smartfona w podróży. Firma Huawei przeprowadziła badanie, podczas którego 500 respondentów z 12 krajów odpowiadało na pytanie, do czego przydaje się smartfon na wakacjach. Według ankiety najczęściej wykorzystywany jest aparat w smartfonie, którym dokumentujemy naszą podróż i wypoczynek – tak zaznaczyło 94% respondentów. Drugim zastosowaniem jest nawigacja i wyświetlanie map, a kolejnymi – odtwarzanie muzyki, czytanie prasy i książek.

Oprócz tego coraz częściej korzystamy ze smartfonów, by wykonać płatności mobilne. W tym celu należy aktywować usługę Android Play, wtedy telefon komórkowy zastąpi kartę płatniczą i będziemy mogli płacić wszędzie tam, gdzie dostępne są płatności zbliżeniowe. Z ich pomocą możemy również wybrać pieniądze z bankomatu – wybieramy usługę BLIK na ekranie bankomatu i postępujemy zgodnie z instrukcją. Na telefon przyjdzie SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy przepisać i wówczas bankomat wypłaci nam pieniądze.

Co ważne, producenci telefonów komórkowych doskonale zdają sobie sprawę z zastosowań dzisiejszych smartfonów i już w pakiecie oferują aplikacje przydatne w podróży. Przykładem jest LG, który w swoich telefonach udostępnia funkcję LG App Advisor, która co 2 tygodnie informuje o 10 najwyżej ocenianych aplikacjach, dzięki czemu jest się na bieżąco z najlepszymi aplikacjami podróżniczymi. Więcej o samej funkcji App Advisor i nowoczesnych telefonach komórkowych można poczytać na stronie: https://www.lg.com/pl/telefony-komorkowe.

Przydatne aplikacje na telefony komórkowe

Polecane wideo

Skoro jednym z podstawowych zastosowań telefonu komórkowego jest używanie go w roli GPS, nie możemy obejść się bez Google Maps, aplikacji, która jest od razu dostępna na Androidzie. Zaletą map jest możliwość korzystania z nich również bez dostępu do internetu (offline). Mapy Google'a doskonale sprawdzają się w Polsce, za granicą mogą niekiedy działać niepoprawnie lub może wystąpić problem z ładowaniem map, dlatego warto przed wyjazdem ściągnąć mapę wybranego kraju na telefon. Możemy również wybrać alternatywne mapy jak aplikację Maps.me, która udostępnia całe mapy i działa bez konieczności połączenia się z internetem, lub płatną polską Automapę.

Skoro wspomnieliśmy już o produkcie Google'a, warto zainstalować również Google Tłumacz, czyli szybki translator, który podpowie nam słówka w danym języku, a nawet je poprawnie wymówi dzięki funkcji głosowej. Będziemy mogli wpisać polskie zdania w naszym telefonie komórkowym, a translator wypowie zdania przetłumaczone, dzięki czemu porozumiemy się szybciej i bez zbędnego kłopotu.

Inną aplikacją, którą warto, aby nasz telefon komórkowy miał zainstalowaną na czas podróży, jest iPolak. To bezpłatna aplikacja MSW nazywana niezbędnikiem w podróży. Wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą, a także wyświetli aktualne ostrzeżenia publikowane przez MSW. Aplikacja jest bardzo przydatna również pod kątem poznania lokalnych obyczajów, historii kraju i obowiązującego prawa.

Kiedy będziemy już na miejscu, przydadzą nam się aplikacje, dzięki którym poznamy atrakcje godne obejrzenia i miejsca warte zwiedzenia, najchętniej rekomendowane przez lokalnych ludzi. Jedną z takich aplikacji jest Foursquare, która umożliwia tworzenie list z polecanymi miejscami. Niezaprzeczalnym faworytem podróżników jest TripAdvisor, który pomaga podjąć decyzję, gdzie się zatrzymać, co i gdzie zjeść. Miejsca prezentowane są w formie rankingu, każdy może dodać swój komentarz i wystawić ocenę, dzięki czemu zyskujemy cenną listę z miejscami polecanymi przez innych i przez samych tubylców.

Telefony komórkowe są z nami niemal wszędzie, są też nieocenionymi towarzyszami podróży. Mogą znacznie ułatwić nam planowanie i sam wyjazd, a także wyczerpująco go udokumentować. Przed samą podróżą upewnijmy się, że nasz telefon ma wszystkie niezbędne funkcje, które mogą nam pomóc lub nawet uratować w trudnej sytuacji. Zainstalujmy najlepsze aplikacje podróżnicze i... w drogę!

Skomentuj