Prawdziwi twardziele stylizacja Basia Dereń-Marzec zdjęcie Marcin Klaban/Studio MMP
ze smakiem

Prawdziwi twardziele

21września2016

Spośród kuchennych zajęć gotowanie jaj na twardo uchodzi za najłatwiejsze – wszak potrzebna jest tylko woda, sól i niewielka doza cierpliwości. Chińczykom udało się jednak wszystko pięknie skomplikować.

Najsłynniejsze są te stuletnie, na przekór nazwie dojrzewające tylko przez kilka miesięcy. Po tym czasie ich białka czernieją, żółtka nabierają jadeitowej barwy,
a całość – wyrazistego smaku i zapachu. Pomysł, aby ugotowane na twardo jajka przetrzymywać w mieszance gliny, niegaszonego wapna, łusek ryżowych oraz wody, narodził się przypadkiem gdzieś w prowincji Huan za panowania dynastii Ming. „Stulatki” długo były rarytasem. Najpopularniejsze za to są jaja chá yè dàn, znane jako herbaciane lub marmurowe – w zależności od tego, czy mowa o technice gotowania, czy wizualnym efekcie. Potrzebują one ledwie kilku godzin w specjalnym roztworze i można je kupić praktycznie wszędzie. Jajka dla Chińczyków wiele znaczą – są symbolem życia, odrodzenia, mity przypisują im ważną rolę w powstawaniu świata. Do dziś każdy nowo narodzony obywatel dostaje od krewnych kilka jaj ugotowanych na twardo i zabarwionych na czerwono – to gwarancja przyszłego szczęścia.

 

 

Chińskie jajka herbaciane

 

6 jajek

5 łyżek sosu sojowego

2 łyżeczki soli

2 łyżeczki cukru

2 łyżki liści czarnej herbaty

Polecane wideo

3 gwiazdki anyżu

2 goździki

1 mała laska cynamonu

1 łyżeczka potłuczonego czerwonego pieprzu

2 kawałki skórki
z mandarynki
lub pomarańczy

 

Jajka umieścić w garnku i zalać zimną wodą. Doprowadzić do wrzenia, następnie gotować na wolnym ogniu jeszcze przez około 2-3 minuty.
Wyjąć, obtłuc delikatnie i włożyć ponownie do garnka. Dodać wszystkie składniki i wymieszać. Przykryć i gotować na wolnym ogniu przez 3 godziny, dolewając w miarę potrzeby wodę. Obrane jajka podawać na ciepło bądź zimno. 

 

Zobacz również

Skomentuj