Dla kulinarnych pasjonatów Deser podawany w restauracji na nabrzeżu w Saint Peter Port, stolicy i największym mieście Guernsey (fot. www.visitguernsey.com)
Festiwale

Dla kulinarnych pasjonatów

15września2015

Jesień to dobry czas na wycieczkę w poszukiwaniu nieodkrytych smaków. Pogoda sprzyja ucztowaniu pod gołym niebem, a ceny noclegów w wielu festiwalowych miastach są niższe niż latem. Oto pięć festiwali kulinarnych do odwiedzenia w najbliższych tygodniach.

18-27 września, Guernsey Food Festival

Lunch z owocami morza. Rzecz normalna (www.visitguernsey.com)


Normandzka wyspa Guernsey tuż przy francuskim wybrzeżu jest w Polsce raczej mało znaną atrakcją turystyczną. Być może zwrócą na nią uwagę miłośnicy kuchni w wydaniu najlepszych szefów brytyjskiej i francuskiej kuchni, zdobywców gwiazdek Michelin. Atrakcją Festiwalu na Guernsey, który w tym roku obywa się w dniach 18-27 września, są między innymi dania inspirowane ulubionymi filmami znanych kucharzy. Pierwsze kroki w świecie kulinarnych różnorodności mogą tu stawiać nawet dzieci – część imprezy poświęcona jest najmłodszej publiczności.

 

Wycieczka na Guernsey to okazja do odwiedzenia miejsca o ciekawym statusie prawnym. Na podstawie dowodu osobistego można zobaczyć wyspę, która funkcjonuje pod tzw. dependencją Korony Brytyjskiej. Oznacza to, że większość mieszkańców będzie mówiła po angielsku, za zakupy płaci się funtami, ale geograficznie i kulturowo jest się we Francji.

18-20 września, Festiwal czekolady w Budapeszcie

Czekolady ze sklepu Rózsavölgyi Csokoládé przy ulicy Király Pál robią furorę nie tylko w Budapeszcie ale i całych Węgrzech


Wrześniowy Budapeszt, za sprawą relatywnie młodego, kreatywnego „Sweet Days - Chocolate and Candy Festival” przyciąga uwagę miłośników słodyczy z całej Europy.
W weekend 18-20 września rozsmakować się można w setkach rodzajach czekolady tworzonej przez pasjonatów. Poza degustacjami, odwiedzający mogą spróbować również najlepszych miodów, win oraz kaw, posłuchać licznych koncertów oraz wziąć udział
w warsztatach przetwórstwa kakao. Co ważne, na pobyt na Węgrzech nie wyda się fortuny. Nocleg kosztować będzie bowiem od ok. 60 zł za dobę od osoby.

 

21 września, festiwal wina Rioja w Logroño

Winogrona zebrane, za chwilę zacznie się ich ugniatanie (en.wineroutesofspain.com)


Ten festiwal to szaleństwo w czystej postaci. Gorący, hiszpański klimat w połączeniu
z młodym winem to fiesta nie z tej ziemi. Trudno tu zachować umiar i obudzić się bez nieznośnego bólu głowy. Festiwal odbywa się 21 września w Logroño, średniowiecznym miasteczku od dawna związanym z produkcją wina. Ceny noclegów w Hiszpanii
są podobne do tych w Polsce i oscylują średnio wokół 90 zł za osobę za noc.

27 września, Moon Fest 2015 (Wielka Brytania)

Takim plakatem Moon Festival zaprasza w tym roku (www.lccauk.com)

Polecane wideo


Odwiedziny krewnych i znajomych w Londynie urozmaicić można o wizytę w tętniącym życiem China Town. Odbywający się tam 27 września orientalny festiwal MoonFest 2015, symbolizuje harmonię i jedność. Nazywany także Festiwalem Księżyca, ma długą tradycję.

 

W Starożytnych Chinach wierzono, że istnieje dziesięć Słońc i jeden Księżyc. Któregoś dnia zebrały się one razem na niebie, co groziło niebezpieczeństwem dla całej ludzkości. Szczęśliwie pojawił się śmiałek o imieniu „Hou Yi”, który doskonale strzelał, zbił 9 Słońc, zapobiegał tragedii i zostawił jedno Słońce, które zapewniło ludzkości światło. Wydarzenie to zapoczątkowało właśnie tradycję Moon Festivalu.

 

Obecnie na uczestników imprezy czekają liczne atrakcje, m.in. występy sceniczne, sztuki walki, taniec lwa i oczywiście tradycyjna chińska kuchnia.

15-17 października, Warszawski Festiwal Piwa

Tak było wiosną tego roku (fot. Kowal, smaki-piwa.pl)


31 browarów rzemieślniczych, w tym 29 z Polski, kilkaset nalewaków, dziesiątki wykładów na temat historii piwa i sposobów jego ważenia, tysiące odwiedzających
– tak można podsumować stosunkowo młody festiwal piwa obywający się raz na pół roku w Warszawie. Najbliższa edycja imprezy, którą śmiało nazwać można polskim, małym Oktoberfest odbędzie się w dniach od 15-17 października na Stadionie Legii.

Źródło: HomeToGo.pl

Zobacz również

Skomentuj