Przydatne w Szkocji Zamek Stalker, zbudowany w 1320 roku na maleńkiej wysepce między Loch Laich a Loch Linnhe, należał kiedyś do klanu Campbellów. Obecnie jest prywatną własnością, ale latem można go zwiedzać po wcześniejszym umówieniu (www.castlestalker.com)
Sprawdzone przez nas

Przydatne w Szkocji

16listopada2015

Dla wielu to najsłynniejsze miejsce w zachodniej Szkocji. Glencoe to kraina u-kształtnych dolin, przez które płyną strumienie i rzeki. To miejsce przewalających się ponad szczytami wzgórz chmur i krajobrazów, dla których warto rzucić wszystko.

O Glencoe pisze Agnieszka Rodowicz. Poniżej zaś garść informacji przydatnych wszystkim, którzy skuszą się na wyprawę w ten region Szkocji.

 

Do Glasgow z Warszawy można dolecieć za około 500 zł liniami Ryanair, www.ryanair.com, oraz Wizz Air, www.wizzair.com. Oddaloną od lotniska o 150 km i dwie godziny jazdy dolinę Glencoe wygodniej będzie zwiedzać samochodem. Wypożyczenie 5-osobowego ekonomicznego auta kosztuje od ok. 100 funtów/600 zł za tydzień, www.rentalcars.com.
 
Glencoe Inn, hotel pod szczytem Pap of Glencoe w miasteczku Glencoe. Oferuje urządzone w tradycyjnym szkockim stylu pokoje i gotowane na szkocki sposób pożywne posiłki. Z okien rozciąga się widok na Loch Leven. Dwójka ze śniadaniem od 130 funtów
/770 zł.

www.crerarhotels.com/the-glencoe-inn


Glencoe Independent Hostel znajduje się na południowy zachód od Glencoe, przy drodze A82. Łączy niskie ceny z różnorodną ofertą noclegową. Na gości czekają miejsca
w dormitorium, oddzielnym mieszkaniu w dawnej stodole, drewnianym bungalowie
i przyczepach kempingowych. Od 13 do 17 funtów/75-100 zł za osobę. W głównym budynku mieści się kuchnia z jadalnią, oraz salon z kominkiem i pralnia. Hostel zapewnia też usługi przewodnika w cenie 130 funtów/760 zł dla 2 osób za dzień. www.glencoehostel.co.uk


Kings House Hotel – leżąca po wschodniej stronie doliny XVII-wieczna gospoda, a dziś najwygodniejsze miejsce dla piechurów planujących wędrówki po Glencoe. Dwójka od 90 funtów/525 zł.
www.kingshousehotel.co.uk

Lochleven Seafood Café, www.lochlevenseafoodcafe.co.uk, na zachód od Glencoe, ma adres wymarzony dla rybnej restauracji – nad samą zatoką Loch Leven. Gotowane w cydrze małże z prowadzonej nieopodal hodowli kosztują 7 funtów/40 zł, cały krab – 13 funtów/75 zł, pieczona sola – 19 funtów/110 zł. W pobliskim sklepie warto kupić świeże ryby i owoce morza.

 

Polecane wideo

Atrakcje

Dolinę Glencoe można podziwiać z kilku punktów widokowych, ale najlepiej wybrać się na dłuższą wędrówkę szlakami turystycznymi. Są bardzo różne; od spacerowych, jak Forest Walks, wokół jeziora Lochan, po trudne wejścia na najwyższe szczyty. Trasy znakuje się słabo, by jak najmniej ingerować w dziką przyrodę. Dokładnymi informacjami dysponuje Glencoe Visitor Center, punkt informacyjny, w którym można też poznać historię regionu, kupić mapy, książki i pamiątki, zamówić wycieczkę
z przewodnikiem albo safari land roverem. Czynne codziennie w godz. 9.30-17.30. Wstęp kosztuje 6,5 funta/37 zł.


Prowadzące przez góry Devil’s Staircase to fragment dawnej drogi dla wojska, wybudowanej w XVIII wieku i łączącej Glencoe z Kinlochleven. Wśród rowerzystów górskich znana jest jako legendarna trasa off-roadowa, ale można ją również pokonywać pieszo.

 

Ekspozycja w Glencoe Folk Museum, www.glencoemuseum.com, daje pojęcie o tym, jak wyglądało dawniej życie w dolinie. Dachy budynków kryte są w tradycyjny sposób – wrzosem. Muzeum jest czynne do października w godz. 10.00--16.30, wstęp za 3 funty/18 zł.

www.glencoescotland.com
www.discoverglencoe.com

Zobacz również

Skomentuj