Transformacja po grecku 79 pokoi, 200 metrów od placu Konstytucji. Czyli blisko wszystkich najważniejszych ateńskich atrakcji (fot.: Materiały prasowe)
Zatrzymaj się

Transformacja po grecku

09listopada2015

Przetworzyć stare meble, dorzucić trochę drewna, wyciosać pod umywalkę szafkę niczym diament i doprawić wszystko dizajnem najwyższej próby – oto przepis braci Campana na hotel w Atenach. Inny niż wszystkie.

Jak wesprzeć przyjaciela, który właśnie stracił pracę i jest w trudnej sytuacji finansowej? Można pożyczyć mu trochę pieniędzy, ale lepiej podsunąć jakąś robotę. Dlatego kto może, niech jedzie do Grecji, aby zostawić w tamtejszych knajpkach, sklepach i hotelach nieco jakże potrzebnej gotówki. Będą to dobrze wydane euro, a korzyść obopólna.

 

(fot.: Materiały prasowe)

 

Ulokowany w samym sercu stolicy, niedaleko placu Konstytucji, New Hotel Athens nie jest budynkiem nowym. Powstał kilkadziesiąt lat temu jako Olympic Palace Hotel. Modernistyczną kostkę odrestaurował kolejny właściciel, kolekcjoner sztuki Dakis Joannou, a wnętrze urządził na nowo słynny duet dizajnerów z Brazylii – Huberto i Fer-
nando Campanowie. Pomagali im miejscowi studenci architektury.

 

(fot.: Materiały prasowe)

Pomysł na tę przestrzeń wpisuje się w charakterystyczny styl braci, kochających zwyczajne, nawet biedne materiały, i nawiązuje do ich głośnego projektu krzesła Favela, wykonanego ze szczapek drewna. Krzesła te można znaleźć w pokojach dla gości, a nieregularne deseczki pojawiają się także w wystroju restauracji. Znana jest skłonność Campanów do recyklingu, zatem i tu nie zabrakło mebli z odzysku – jest to po prostu odnowione wyposażenie starego hotelu. Zostawiono na przykład nietkniętą spektakularną klatkę schodową obłożoną czarnym marmurem. W ateńskim hotelu widać również brazylijską odwagę w stosowaniu kolorów.

 

 

Studenci zaś przydali się nie tylko do tego, by metodami rękodzielniczymi wykonać niektóre elementy – krzesła czy lampy. Jako znawcy miejscowej kultury, jej mitów i herosów, podrzucali pomysły na motywy użyte później przy dekoracji ścian. Projektanci zorganizowali dla nich specjalny warsztat, w czasie którego wszyscy zastanawiali się, jak przetworzyć lokalne inspiracje na współczesny dizajn.

 

(fot.: Materiały prasowe)

 

Wnętrze tego hotelu na pozór jest dziwną mieszanką. Ale tradycyjny hotelowy luksus, modernistyczne proste formy, meble z odzysku, przypominające samoróbki z faweli obiekty i ludowe motywy zestawione ze sobą rękami zdolnych braci tworzą niezwykle gustowną i przede wszystkim niepowtarzalną kompozycję. A jedni z najgorętszych projektantów na świecie udowodnili, że recykling i estetyka inspirowana bieda domami mogą być atrakcyjną alternatywą dla popularnej sztampy.

Polecane wideo

 

(fot.: Materiały prasowe)

 

Oczywiście typowych atrakcji dla gości nie mogło tu zabraknąć: jest spa, strefa fitness, taras z oszałamiającym widokiem na miasto i wzgórze Akropolu, bułeczki pieczone na miejscu i wyłącznie ekologiczne, regionalne produkty.

New Hotel

16 Filellinon, Ateny

pokój dwuosobowy od 160 euro/670 zł

www.yeshotels.gr

 

Zobacz również

Skomentuj